Ornitologická přednáška

Nedělní odpoledne 5. listopadu jsme příjemně uzavřeli přednáškovou a edukační sezonu na DĚTSKÉ FARMĚ. Hostem byl tentokrát ornitolog a všestranný  přírodovědec Roman Figura  z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Roman nám pověděl především o zimování, tahu a krmení ptáků, ale po vzoru Eduarda Štorcha jeho povídání volně navazovalo přímo na dění ve větvích a oblacích nad našimi hlavami, kde, navzdory začínajícímu listopadu, přelétalo a švitořilo spousta ptáků. (Budete-lis sedět u nás v učebně a přelétne nad vámi zvláštním vlnivým letem drobný ptáček, bude to patrně mlynařík https://www.youtube.com/watch?v=4WmexSmPg6g)

Pověděli jsme si, že ornitologie je vlastně nejrozšířenější OBČANSKÁ VĚDA, kdy se lidé zapojují do vědeckého výzkumu, zapisují a posílají své záznamy o spatřených ptácích a umožňují tak zkoumat na ploše celé republiky početnost a výskyt různých ptačích druhů.

Pokud Vás toto téma baví a zajímá, navštivte stránky ČESKÉ SPOLEČNOSTI ORNITOLOGICKÉ, která u nás tyto občanské výzkumy organizuje a zastřešuje. https://www.birdlife.cz/

Pro děti najdete na jejich stránkách zajímavé kvízy a hry:

https://hry.birds.cz/

Jako jednotlivci či skupiny se můžete již brzo zapojit do pravidelného SČÍTÁNÍ PTÁKŮ NA KRMÍTKÁCH

Neboli tzv. PTAČÍ HODINKY!

Přejít nahoru